سیره عملی اهلبیت علیه السلام امام حسن عسکری علیه السلام

سید کاظم ارفع

صلوات بر حجة بن الحسن المهدی علیه السلام

اللهم صل علی ولیک وابن اولیائک الذین فرضت طاعتهم واوجبت حقهم واذهبت عنهم الرجس وطهرتهم تطهیراً اللهم انصره و انتصربه لدینک و انصربه اولیائک و اولیائه وشیعته و انصاره واجعلنا منهم.
اللهم اعذه من شر کل باغ وطاغ ومن شر جمیع خلقک واحفظه من بین یدیه ومن خلفه و عن یمینه و عن شماله واحرسه وامنعه ان یوصل الیه بسوء واحفظ فیه رسولک وال رسولک واظهربه العدل وایده بالنصر وانصرنا صریه واخذل خاذلیه واقصم به جبابرة الکفر والقتل به الکفار والمنافقین و جمیع الملحدین حیث کانوا من مشارق الارض و مغاربها وبرها و بحرها واملاً به الارض عدلاً واظهر به دین نبیک علیه وآله السلام واجعلنی اللهم من انصاره واعوانه و اتباعه و شیعته وارنی فی ال محمد ما یأملون وفی عدوهم ما یحذرون اله الحق امین.
ای خدا درود فرست بر ولی خود (امام غائب) فرزند دوستان خاص خود آنان که طاعت و حقوق آنها --- فرض و واجب گردانیدی و از آن ارواح مقدسی الهی هر رجس و پلیدی را دور ساختی و آنان را کاملاً پاک و منزه از هر عیب و عصیان گردییدی.
پروردگارا تو او را یاری کن و به وجود او اهل دین خود را منصور و مظفر فرما و دوستان خود را و دوستان و شیعیان و یاران او را به واسطه او ظفر و --- کن و ما را هم از آن یاران و شیعیان قرار ده، ای خدا آن بزرگوار از شرّ و آزار هر ظالم و طاغی و سرکشی در پناه خود گیر و از شرّ جمیع اهل شرّ که پیش روی او یا از پشت سر وی یا از راست و چپ او در آیند محفوظش بدار و از آنکه دست آزار و سوء قصد کسی به او رسد آن وجود مبارک را نگهداری کن و منع فرما و هم به واسطه سلطنت الهیه او حق رسول و آل رسولت را محفوظ گردان (یعنی شرع و تعلیمات و سنن او را از تهاجم دشمن حفظ کن) و حکومت عدل کامل را به وجود او آشکار گردان و تو (به قدرت نامتناهی ات) او را مؤید و منصور فرما و یاران او را هم نصرت فرما و دشمنانش را مخذول و ذلیل ساز و به قدرت او پشت جباران و سرکشان عالم را بشکن و کفار و منافقان و جمیع ملحدان را از مشرق و مغرب روی زمین و دریا و خشکی دنیا همه را به شمشیر قهر او به خاک هلاک انداز و زمین در سلطنتش پر از عدل و داد گردان و دین پیغمبر اکرمت علیه و آله السلام را ظاهر و غالب و قوی فرما.
پروردگارا مرا هم از انصار و یاران و پیروان و شیعیان آن بزرگوار قرار داده و آنچه آرزوی آل محمد است از ظهور سلطنت عدل الهی درباره آنها به من بنما (یعنی ما را هم در دوران حکومت آل محمد حیات بخش که آن دوارن را به چشم خود ببینم) و درباره دشمنان آل رسول هم آن هلاکت و ذلت انتقامی که از آن می ترسیدند به من بنما ای خدای حق این دعای مرا مستجاب فرما.

شاگردان ممتاز امام علیه السلام

ابوعلی احمد بن اسحاق

او اهل قم و بزرگ قمی ها بود. مسائل مردم قم را نزد امام علیه السلام می برد و پاسخ می گرفت و زمان امام جواد وامام هادی علیه السلام را نیز دریافته و از آن بزرگواران هم راویت کرده است.
ابوعلی احمد بن اسحاق به شرف ملاقات حضرت صاحب الزمان صلوات الله علیه نائل شده و یکبار به جناب حسین به روح نایب سوم و نایب خاص امام عصر (عج) در غیبت صغری نامه نوشت و اجازه خواست به حج برود، اجازه صادر و پارچه ای هم برای او فرستاده شد، احمد گفت: به من خبر وفاتم داده شد و بازگشت از حج در حلوان (پل ذهاب فعلی) در گذشت.
سعدبن عبدالله راوی خبر می گوید: همینکه از خدمت مولای خود مراجعت کردیم و به سه فرسخی حلوان (پل ذهاب) رسیدیم احمد بن اسحاق تب کرد و سخت ناخوش شد که ما از او مأیوس شدیم چون وارد حلوان شدیم در کاروانسرایی منزل کردیم. احمد فرمود مرا امشب تنها گذارید و به خانه های خود بروید. هر کس به منزل خود رفت، نزدیک صبح به فکر افتادم، چشم گشود (کافور) خادم مولای خود امام حسن عسکری علیه السلام را دیدم که می گوید:
احسن الله بالخیر عزائکم و جبر بالمحبوب رزیتکم.
خداوند شما را تسلیت نیکو دهد و به پاداش پسندیده مصیبتتان را جبران فرماید.
آنگاه گفت: غسل و کفن مصاحب شما احمد انجام شد، برخیزید و او را دفن کنید، همانا او به جهت قرب به خدای متعال، نزد مولایتان از همه شما گرامی تر است، آنگاه از نظر ما پنهان شد.(30)